Spiral jointing cutter head FW28A-80/120/30A
Article Nr:FW28A-80/120/30A
EAN:48057599951172
Holzprofi spiral jointing cutter head in Swiss premium quality.
The tool body is made from a special light alloy composition.
The surface is hard-anodized
The clamped knives (14 x 14 x 2 mm) are made from high-quality steel with four cutting edges each.
Dimensions: 120 mm x 80 mm with 30 mm hole
Speed range: 8000 - 12000 rpm
Suitable for manual feed (MAN)
Delivery in wooden box
Price: CHF 290.50in stock
Fügefräser spiral Holzprofi 80/120/30mm, Nr.28a - Holzprofi Austria
Durchmesser:80 mm
Breite:120 mm
Bohrung:30 mm
Drehzahlbereich:8000-12000 U/min
Messerkanten:14 x 14 x 2 mm, 4 verwendbare Schneidkanten